Історія Московії. Фіннські нації

Історія Московії. Фіннські нації

Розслідування історії Московії

Фіннські нації в Росії. Хто такі волго-камські фінни

Автор статті: Марина Каневська


Немає більшої брехні, ніж міф про те, що на території Московії розселилися руси (або русичі, русини, рутени). В дійсності там завжди жили корінні народності, які були зовсім не слов'янами, а фіннами. Хто ж такі фінни в Росії?

Фіннські народи

Фінни московити. Московські бояри (знать) з підношеннями

Слід зазначити, що до 1000-х років на території майбутньої Московії жили корінні фіннські племена. Вони не перетиналися зі слов’янськими племенами та народностями. Вийшли вони з агатирських племен. Ось перелік усіх фіннських націй (у дужках я вказую назву народностей та столицю нації):

- прибалтійські фіни: квени (власне “фіни”, м. Тромсе), саамі (лапландці, “лопарі”, м. Рованіємі), фінни (суомі, м. Хельсинки), естонці (істлянти, м. Ревал, сучасний Таллінн), ливи (ліфлянти, на річці Даугава), водь (нарова, сету, чудь, м. Кінгісепп), іжори (ем, м. Орескак, або “Орешек”, сучасний Санкт-Петербург), вепси (весь, м. Вологда).

- волго-камські фінни (проживають вздовж річки Волга та її притоки - річки Ками): московити (мокша, м. Москва), ерзя (меря, мещера, мурома, м. Рошта Оз, це “Ростов” або сучасний Нижній Новгород), марійці лугові (мердінес, м. Йошкар-Ола), марійці гірські (“череміс”, північна частина Татарстану), удмурти (в’ятичі, калмез, м. Іжевськ), комі (перм’яки, зиряни, войтир, м. Перм).

Усі ці фіннські народи здебільшого досі живуть на своїх споконвічних історичних землях. Тільки багато з них, які жили на території німецько-французької колонії “Російської Імперії” та московської колонії “Радянського Союзу” (СРСР), під політичним тиском часто стали називати себе “русскіми”. Саме волго-камські фіни і є тими росіянами, котрі перебували століттями під ярмом кипчацької орди.

finns-ukr

Зображення Територія проживання фіннських націй. Усі фінни проживають на своїх споконвічних землях до цього дня, лише деякі змінили свої назви. Великими літерами вказано історичну назву нації, а сучасна назва вказана першою в дужках

На території сучасної європейської частини Росії до Уральських гір сформувалися наступні нації фіннської мовної групи:

- північні, або прибалтійські фінни: “водь” з народностей нарова і чудь; “іжора” з народності ємь; “вепси” з народності весь.

- південні, або волго-камські фінни: “мокши”, вони ж латиною “москалі” з племен борусців, каріонів, василис і народності мокша; “ерзя” з народностей ерзя, мурома, шокша, мещера та міря; “марійці лугові” з народності мердінес; “марійці горні”, вони ж “череміс“; “удмурти” з народностей вятичі та калмез; “комі” з народностей морт, зиряни та перм'яки.

Варто зазначити, що карели - це не окрема нація. Карели за своєю національністю - це “суомі” (тобто, власне “фіни”), які залишилися жити у Карельській області. Карельська область раніше входила до складу Фінляндії (країни суомі). Мова карелів - це просто застаріла старосуомська (старофінська) мова, яка застигла і загальмувалась у розвитку після того, як Московія окупувала цю область Фінляндії.

До сучасної Московії можна було б віднести області навколо таких міст: Москва (колишнє місто Перун), Твер (колишнє місто Тораки), Тула, Калуга, Рязань (колишнє місто Балтакінта) та західна частина Рязанської області. Корінна титульна нація Московії називається “мокши”, а також відома під назвами московичі, московці, латинською назвою москалі від moxel (“моксель”) та сьогодні вони більше відомі під умовною назвою “русскіє”. Країна мокшей називалася “Московія” й займала відносно невелику територію. Площа Московії займає приблизно 205 тис. кв км, для порівняння, Швейцарія - 40 тис. кв км. Єдине старовинне плем’я, воно ж й народність, на території Московії, яке сформувало націю московитів - це мокші. Голова мокшей називався “оцязор”.

На схід від московитів живе нація ерзя, або латиною “мордва”. Ерзяни мали свою окрему державу “Арзянія”, або Аржанія, вона ж Артанія, яка латиною стане називатися “Мордовія”. Воно набагато більше за розміром, ніж Московія. Ерзя вийшли з народностей меря (міста Володімер, Ярославль), мещера (м. Касимов), мурома (м. Муром), терюхане (перша столиця м. Рошта Ош, або Нижній Новгород), шокша (друга столиця м. Саранськ) і каратаї (проживали поблизу сучасного Татарстану). Сучасне місто Рязань багато хто помилково приписує ерзянам, посилаючись на те, що назва “ерзя” схожа на “Рязань”, але це не так, тому що назва “Рязань” - відносно нова, раніше місто називалося Балтакінта. В історичні землі Мордовії входять наступні міста та території: колишня столиця місто Нижній Новгород (Рошта Оз, і воно ж “Ростов”, воно ж Обран Ош. Слово “обран“ ерзянською мовою означає “нове”, а “оз” або “ош” - це “місто”), Волотімер (сучасне місто Володимир), Герислов (сучасне місто Ярославль), Кострома, Галич, Іваново, Муром, Арзамас, Саранськ (сьогодні це столиця Мордовії), східна частина Рязанської області (без міста Рязані) та невелике поселення Суздаль з 9 тис. мешканцями. Потрібно розуміти, що це селище міського типу зовсім не те старовинне слов’янське місто Суздаль (точніше Зозулин), яке сьогодні називається Курськом. Правитель ерзян називався “інязор”. Про минуле ерзянського народу складений широко відомий історичний епос “Масторава” з головним героєм правителем (інязором) на ім’я Тюштя.

До земель вепсів входили міста Архангел (сучасне місто Архангельськ), Колмогра (сучасне місто “Холмогори”), Волоґда, Соловки, селище Пінега. У вепсів була своя держава Вепсанма, або Двіна, що містила в собі Кондорську область. Сьогодні частину земель вепсів включили до Карельської та Ленінградської областей в складі Росії. В мережі Інтернет є статті про те, як вепсів насильно перетворили на “русскіх” і як молодь забула рідну мову.

Марій Ел (м. Йошкар Ола), Удмуртія (м. Іжевськ), Комі (або Пермякія, м. Сиктивкар) - сьогодні це окремі республіки, які мають автономію у складі Росії. Але частина їхнього населення теж називає себе переважно “русскіми” - така термінологія склалася за останні століття, особливо за часів московської колонії “Радянського Союзу” (СРСР).

Московці, мордва, марі, удмурти та комі називаються волго-камськими фіннами, тому що їхні держави розташовані в районах річок Волга і Кама - на північ від того місця, де Кама впадає у Волгу. А вже з місця злиття Волги та Ками в одну річку починаються землі кипчацьких (лат. татарських) націй, і простягаються вони на південь до самого Каспійського моря.

Всі ці фіннські племена і народності майже не змішувалися зі слов’янськими народностями сіверян, славинів “ільменських” і кривичів, що жили по сусідству. Слов’яни та фіни - це зовсім різні народні групи за мовою, культурою й етнічним походженням.

151. Зовнішність людей фіннських націй

Зовнішньо всі нації фіннської мовної групи відрізняються від інших народів синім кольором очей, світлим рудуватим волоссям, круглим широким обличчям і курносим товстим носом. Північні - більш світловолосі та синьоокі, а південні - більш руді і блакитноокі.

За характером фінни добродушні, щедрі, відкриті, старанні, але при цьому надмірно довірливі та легко піддаються маніпуляції.

Читай також